Notalar Ve Gitar Üzerindeki Yerleri

Kadınlar Ve Erkekler Sizin Köşeniz Kategorisinde ve Hobileriniz Forumunda Bulunan Notalar Ve Gitar Üzerindeki Yerleri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> ...

+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Bulunduğu yer
  Osmanlı İmparatorluğu'ndan
  Mesajlar
  5.213
  Tecrübe Puanı
  528

  Notalar Ve Gitar Üzerindeki Yerleri
  Notalar Ve Gitar Üzerindeki Yerleri
  Notalar Ve gitar Üzerindeki Yerleri,
  Do majörün gitar üzerindeki yerleri

  Notaların Gitar Üzerindeki Yerleri


  [IMG][/IMG] This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 714x676.


  [IMG][/IMG] This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 714x676.  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Notalar Ve Gitar Üzerindeki Yerleri-gitardanotalar-305-nyerleri.jpg  
  Bunu Google+'da Paylaş

 2. #2

  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Bulunduğu yer
  Osmanlı İmparatorluğu'ndan
  Mesajlar
  5.213
  Tecrübe Puanı
  528
  Gitarda Notaların İsimleri

  Gitarda kullanılan ingilizceden gelen notaların isimlerini göreceğiz.Gitarın yapısını basitçe tanıdıktan sonra tellerin isimleri de öncelikle bilmemiz gereken şeylerden biridir.Şimdi aşağıda gitar notaların en çok kullandığımız kalıpta yazılışlarını göreceksiniz.Burası gitar eğitimin en önemli noktalarından bir tanesidir.

  Do - C
  Re - D
  Mi - E
  Fa - F
  Sol - G
  La - A
  Si - B diye okunur.

  Yukarıda yazan notaların karşılık geldiği harfleri pratik yaparak ezberleyin.Karışık ezberleyin veya sırayla.Ama pratik olmanız lazım. Çoğu gitar sitelerinde notalar yukarıdaki gibi gösterilir.Ancak normal (do-re-mi) kalıbında da gösterilmesi yanlış değildir.Yukarıda yazan notaların şimdi de gitar üzerinde boş tel olarak yerlerini görelim.Şimdilik sadece gitar üzerindeki boş tel olarak yerlerini göreceğiz.Daha sonra perdeler üzerindeki yerlere derslerde geçicez:

  1. tel - E (en alttaki)İnce
  2. tel - B
  3. tel - G
  4. tel - D
  5. tel - A
  6. tel - E (en üstteki tel)Kalın şeklindedir.

  Notaların Dizilişi

  Gitarın eğitimine başlamadan önce mutlaka notaları bilmemiz gerekir.Aksi taktirda gitarla ilgili hiçbir parçaya çalamazsınız.
  Aşağıda notaların nota çizgisi adı verdğimiz yer üzerinde isimleri ile birlikte görüyoruz.


  Yukarıdaki notalarının isimlerini ve bulundukları yerleri bilmiyorsak çok iyi bir şekilde ezberlememiz gerekir.Aksi taktirde nota okuyamazsınız.

  Aşağıda ise notaların gitar eğitimde kullanacağımız şekilde şekilde dizilişini görüyoruz.
 3. #3

  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Bulunduğu yer
  Osmanlı İmparatorluğu'ndan
  Mesajlar
  5.213
  Tecrübe Puanı
  528


  Notaların Yerleri

  Gitarda notaların yerlerine geçmeden önce şunu söylemeliyim; bu dersimizin içeriği ne yazık ki Türkiye'de hiçbir eğitim blogunda yazmıyor.Size faydalı olacağını düşünüyorum.Gitar kursuna gittiyseniz çoğu öğretmen notaların yerlerini size notaların isimlerini öğreterek ezberletir.Ama ben size daha kolay olsun diye farklı bir yol izleyeceğim.Notaları ben de size şimdi öğreteceğim yolla öğrendim.Hatırlarsanız perdeleri 1,2,3 diye isimlendirmiştik.Soldan başlayarak 1,2,3,4 diye gidiyordu.Notalarının öğrenilmesinde bu öğrettiğimin de size faydası olacak.Şimdi ise 1,2,3,4 perdelerine 0(sıfır) sayısını ekleyeceğiz.Sıfırın anlamı boş tel yani hiç bir perdeye basmayacağız demek oluyor.Unutmamanız gereken diğer bir konuda tellere doğru parmakla vurmaktır.Bunları öğrendikten sonra notalarının gitar üzerindeki yerine geçelim.

  Sağ el ile hangi tele hangi parmakla vurulacağını bilmiyorsanız buradan göz atabilirsiniz.

  GİTARDA NOTALARIN YERLERİNE GÖRE GÖSTERİMİ

  6.TEL.
  O. Perde..Mi Notası
  1. Perde..Fa Notası
  3. Perde..Sol Notası

  5.TEL
  O. Perde...La Notası
  2. Perde..Si Notası
  3. Perde..Do Notası

  4.TEL
  O. Perde...Re Notası
  2. Perde...Mi Notası
  3. Perde...Fa Notası

  3.TEL
  O.Perde..Sol Notası
  2.Perde..La Notası

  2.TEL
  O.Perde..Si Notası
  1.Perde..Do Notası
  3.Perde..Re Notası

  1.TEL
  O. Perde..Mi Notası
  1. Perde..Fa Notası
  3.Perde..Sol Notası

  Yukarıda görmüş olduğumuz gitarın notalarının perdeler üstündeki yeridir.Bu notalar gitar eğitimin en büyük yapı taşlarından bir tanesidir.Yani çok iyi öğrenilmesi gerekir.O yüzden aşağıdaki alıştırmayı yapmadan diğer derse geçmeyiniz.

  ALIŞTIRMA

  Yukarıda notaların gitar üzerindeki yerlerini gördük.Bu alıştırmamızın amacı bu notalarının yerlerini iyi bir şekilde öğrenmek.Şimdi altıncı telden başlayarak 1. tele kadar yukarıdaki notalarını göstermiş olduğum perdelere sırayla basınız.Bu perdelere en başta elinizin alışması için nota isimlerini söylemeden sırayla 1-2 saat kadar tekrarlayınız.Tekrarı yaptıktan sonra perdelere sırayla basarken içinizden veya dışınızdan notaların ismini de söyleyiniz.Bunun amacı iyi bir şekilde notaların yerini kavramaktır.Bu alıştırma 1 gün boyunca boş vakitlerinizde yapın.İyi yaptığınıza inandığınız zaman diğer derslere geçin.Aksi taktirde diğer dersleri net bir şekilde anlayamaz yani gitar eğitiminizi yavaşlatabilirsiniz.
 4. #4

  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Bulunduğu yer
  Osmanlı İmparatorluğu'ndan
  Mesajlar
  5.213
  Tecrübe Puanı
  528
  En Fazla Kullanılan Akorlar

  Arkadaşlar bu dersimizde gitarda en fazla kullandığımız akorları öğreneceğiz.Geçen dersimizde akorlara basma ile ilgili teorik birligiler görmüştük.Aşağıda size vereceğim tabloda gitar en çok kullanılan akorlar olan:La majör, Re majör, Do majör, Sol majör, Mi majör, La minör ,Re minör, Do minör, Sol minör ve Mi minör akorlarının gitarda nasıl basıldığını göreceğiz.Bu derste akorları anlamamız için gereken en önemli şey akorları gösterimde nasıl okumamız gerektiğini bilmemizdir.Bilmiyorsak bir önceki dersi tekrar gözden geçirin

  GİTARDA EN ÇOK KULLANILAN AKORLARIN GÖSTERİMİ

 5. #5

  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Bulunduğu yer
  Osmanlı İmparatorluğu'ndan
  Mesajlar
  5.213
  Tecrübe Puanı
  528


Aratilan Kelimeler

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

SEO by vBSEO 3.6.0